Projekt Obce sobě má úspěšně za sebou první etapu

Publikováno 9. 7. 2014 | Rubrika Info

Projekt Obce sobě má úspěšně za sebou první etapu

Projekt Podpora meziobecní spolupráce“, neboli Obce sobě, do kterého se město Bystřice nad Pernštejnem zapojilo jako smluvní partner je v plném proudu. Do projektu se v celé republice zapojilo již 187 území ORP, z celkových 205, podpora je tedy veliká.

Cílem projektu, jehož garantem je Svaz měst a obcí ČR a je plně financován z prostředků OP LZZ, je především vytvořit podmínky pro meziobecní spolupráci. Výstupem bude strategie se zpracovanými návrhy řešící hlavní problémy, které vyplynuly z místního šetření a z analytické části. Výsledná strategie bude obsahovat návrhy pro budoucí spolupráci mezi obcemi v oblasti školství, sociálních služeb, odpadového hospodářství a cestovního ruchu. Tyto dokumenty z území budou pro obce základem pro čerpání finančních prostředků jak z národních, tak evropských zdrojů. V otázkách možné spolupráce mezi obcemi slouží všem obcím bezplatná právní poradna na kontaktu poradna@obcesobe.cz

smo-obce-sobe-m Podpora meziobecní spolupráce,(reg. číslo: CZ.1.04/4.1.00/B8.00001)

Projekt Obce sobě má úspěšně za sebou první etapu

Právní poradna k problematice meziobecní spolupráce

Po celou dobu realizace projektu je k dispozici bezplatná právní poradna, na niž se mohou obce a jejich představitelé obracet se svými dotazy týkajícími se problematiky meziobecní spolupráce, a to ať se jedná o problematiku fungování svazků obcí, tak o problematiku spolupráce v jiných formách (např. jednorázové smlouvy).

Poradna je zaměřena primárně na problematiku meziobecní spolupráce a nebude poskytovat poradenství v jiných právních odvětvích. Představitelé obcí se na poradnu mohou obracet elektronicky (e-mailem) nebo telefonicky přímo v rámci call-centra.

Poradenství je přístupné na e-mailu poradna@obcesobe.cz či telefonním čísle 226 257 514.

Poradna je představitelům obcí k dispozici od pondělí do pátku vždy od 10:00 do 18:00 hodin, a to do 30. června 2015.

V průběhu jarních měsíců probíhaly rozhovory zástupců realizačního týmu se starosty a zástupci obcí správního obvodu ORP Bystřice nad Pernštejnem. Díky těmto rozhovorům se podařilo získat velmi podnětné informace a názory, které přispěly nejen k vytváření výsledných dokumentů, ale jsou podnětem pro stále se rozšiřující činnost Mikroregionu Bystřicko, se kterým tým velmi úzce spolupracuje. Díky aktivitě starostů se podařilo vyplnit potřebné dotazníky, které vyhodnotily dosavadní úroveň spolupráce mezi obcemi, problémy a možnosti nejen ve sledovaných oblastech.

Informace, názory a požadavky, které realizační tým získal během rozhovorů se starosty, budou Svazu měst a obcí ČR sloužit jako argument při projednávání změn v legislativě včetně legislativy finanční. Projekt by měl být přínosem pro všechny kategorie obcí, z dlouhodobého hlediska zejména pro ty nejmenší.

Rozpracovaná výsledná strategie včetně návrhů řešení byla se starosty projednána na setkání v rámci členské schůze Mikroregionu Bystřicko 26. června. Ač se objevily pochybnosti ohledně financování a smysluplnosti projektu, jsou si zástupci obcí vědomi, že projekt jim bude prospěšný, pokud budou sami chtít a pokud se nebudou bát zapojit.

Dalším výsledkem projektu bude zpracovaná strategie cestovního ruchu pro oblast Bystřicka, která se bude týkat především vyhledání nových příležitostí a využití potenciálu místních lokalit pro cestovní ruch, budování identity regionu, spojeného managementu turistické destinace a ujednocení a zpřehlednění celkové nabídky. Realizační tým by velmi ocenil typy a nápady, které by našemu regionu mohly v této oblasti pomoci. Na části cestovního ruchu se začalo pracovat v měsíci červnu a celková strategie i z oblasti školství, sociální a odpadů bude dokončena do jara příštího roku.

Veškeré dotazy a náměty k projektu pište na Lenka.Vichova@bystricenp.cz. 

Za realizační tým projektu Obce sobě

Mgr. Lenka Víchová

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« prosinec 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
    
1
3
4
6
7
8
11
12
13
15
17
18
20
24
25
26
27
28
29
30
31

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2023 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák