Předvánoční návštěva Slovenských partnerů v mikroregionu Bystřicko

Publikováno 13. 1. 2006 | Rubrika Kulturní a sportovní akce

Počátek družby se Združením miest a obcí Vranovského regiónu

obrazek

Už od nepaměti měli Češi a Slováci mnohé společné. Do roku 1992 to byl i stát. Naše velmi podobná řeč a lidská mentalita ruší hranice mezi námi a i díky tomu byla vždy spolupráce mezi Čechy a Slováky velice úzká. Na všechno pozitivní z minulosti, tedy i na družbu mezi okresy Žďár nad Sázavou a Vranov nad Ťoplou ze 70. let minulého století, navazuje nově vznikající přátelství mezi vedeními měst a obcí z Bystřicka a z Vranovska. Po prvních říjnových krůčcích, které mířily od nás na Slovensko, zadupaly na bystřickém zápraží boty přátel ze Slovenska právě na den svaté Lucie.

To prosincové úterý byli na bystřické radnici přivítáni starostou města zástupci Združení miest a obcí Vranovského regiónu, konkrétně starostové či jejich zástupci z obcí Žalobín, Hencovce, Kladzany, Jesenovce, Holčíkovce, Ďapalovce, Kamenná Poruba, Sačurov a Ondavské Matiašovce. Tito hosté pak byli ubytováni na turistické ubytovně ve Víru a společného posezení s nimi ve stylové hospůdce se zúčastnili i mnozí starostové, představitelé obcí z Bystřicka a zástupci zájmových sdružení. Ve velice příjemném prostředí zavládla srdečná atmosféra. Počáteční ostych zmizel a neformální debata se protáhla dlouho do noci.

Ve středu 14. prosince si slovenští přátelé prohlédli výstavu betlémů ve Víru, základní a mateřskou školu, dále Vírskou přehradu a exkurze je přivedla i do nitra hráze k vodní elektrárně. Po exkurzi si prohlédli obec Věstín. Program poté pokračoval v obci Rozsochy, kde si v kostele sv. Bartoloměje Češi i Slováci společně zazpívali vánoční koledy. Po prohlídce školy následoval oběd v Bar Café Francesco, návštěva mateřské školky, stadionu TJ Rozsochy a obecního úřadu. Podvečer patřil návštěvě vánočního jarmarku v Bystřice a večer se už závodilo.

Vírská přehrada

Prohlídka Vírské přehrady

Panely svratecké naučné stezky ve Víru

zleva: Ján Cmár-Ďapalovce, Slavomír Fedor-Holčíkovce, Ján Onuško-Sačurov

Rozsochy

Slovenští přátelé před Základní školou v Rozsochách

obrazek

Prohlídka Základní školy v Rozsochách

V bystřické sportovní hale se totiž hrál bowling. V jakémsi zahřívacím kole jednotlivců zvítězil starosta Rovečného Miroslav Prudký před místostarostou Dolní Rožínky Ing. Alešem Laštovicou a místostarostou obce Holčíkovce Slavomírem Fedorem. Během této kategorie se četní nováčci teprve seznámili se záludnostmi bowlingu a pak už se rozjel zlatý hřeb večera, utkání mezi Čechy a Slováky. Úvod byl jasně ve slovenské režii, ale borci Bystřicka, koučováni místostarostou Josefem Vojtou, rozehráli excelentní závěr. I když se zástupci Mikroregionu Bystřicko a obce Vír snažili být milostivými hostiteli, zbývající borci se drtivým závěrem přičinili o těsnou porážku Slováků v poměru 693 : 677.

Bowling ve sportovní hale

Zahřívací kolo jednotlivců

obrazek

Všichni aktéři utkání v bowlingu

Během zápolení nebyla nouze o legraci, občas některá celebrita na rozběžišti zakolísala, občas trefila korýtko. Celé zápolení výstižně zhodnotil Ján Onuško ze Sačurova: „Všichni jsme vyhráli. Češi i Slováci!“

Poslední den navštívili slovenští přátelé obec Strážek, kde si prohlédli základní školu, mateřskou školku a renesanční kostel sv. Šimona a Judy se zasvěceným výkladem pana faráře Valeriána. Následoval oběd na Podmitrově a loučení.

obrazek

Prohlídka kostela sv. Šimona a Judy ve Strážku

„Byli jsme zde nadmíru spokojení,“ shodovali se hosté ze Slovenska a pochvalovali si především velikou pohostinnost představitelů města Bystřice a obcí Bystřicka. „Doufám, že toto setkání je základ pro novou spolupráci a dobré společenské vztahy“, konstatoval na závěr Mgr. Michal Flešár starosta obce Holčíkovce. „Všechno bylo pozitivní,“ hodnotil stručně i bystřický starosta Ing. Karel Pačiska. Obě strany se dohodly, že vzájemné vztahy budou pokračovat. Takže v příštím roce zamíří na Slovensko zástupci obcí Mikroregionu Bystřicko a zájmových sdružení a v budoucnu se chystají výměnné akce, na které se dá získat z fondů EU až 50% prostředků. Už teď se na ně těší obě strany.
Kolektiv autorů.

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« červen 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
     
1
3
4
6
7
11
12
13
14
15
17
19
20

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák