Pozvánka na otevření Bystřických zastavení

Publikováno 23. 3. 2011 | Rubrika Kulturní a sportovní akce
pozvanka-otevreni-zastaveni

vodomil-turista2
Udělejte si s rodinou, nebo se školou krásný sobotní výlet a přijďte, či přijeďte na kole 23. dubna 2011 ve 14.00 hodin slavnostně otevřít Bystřická zastavení a zahájit novou letní sezonu soutěže S Vodomilem Zubří zemí 2011 přímo v posledním ze 17 Bystřických zastavení v Dílně v přírodě „Zasaď strom na Vysočině“ za Karasínem.
Kromě krásné přírody a bohatého programu si zde můžete zasadit i svůj vlastní strom a zanechat tak na sebe památku budoucím pokolením. Po programu a možné ochutnávce guláše z divočiny se můžete rozjet po nově vybudovaných bystřických zastavení.

Co jsou to ta zastavení a kde je najdeme?

Jsou volným pokračováním Svratecké vodohospodářské naučné stezky. Jde o zařízení pro pěší návštěvníky, cyklisty i automobilisty, která umožňují relaxaci i poznání. Začínají na lesní účelové komunikaci Přehradní vedoucí podél vodárenské nádrže Vír I., pokračují přes Hrdou Ves a dále při silnici Jánským údolím. Před Bystřicí n.P. u Vašínova rybníku se rozdělují a část zastavení nás vede kolem soustavy rybníčků ke Ždánicím a dále na Karasín a část do městské a příměstské části Bystřice nad Pernštejnem. Na rozdíl od Svratecké vodohospodářské naučné stezky, která obsahuje na trase z Dalečína do Švařce jen informativní a naučné panely o problematice vodního hospodářství a ochrany vod, jsou Bystřická zastavení pestřejší. Naučné panely jsou na 16 zastaveních věnovány, kromě informací a zajímavostí o vodách, i dalším okruhům životního prostředí jako je okolní příroda, lesy, revitalizace území, těžba a zpracování rud, komunální odpady apod.. Bystřická zastavení zahrnují kromě panelů i lavičky a posezení, malá sportoviště, dětský okruh zdatnosti, úpravu studánek, pavilony pro odpočinek a setkávání, výsadby a tolik diskutované „antivandaly“. V rámci tohoto projektu bylo realizováno i částečné označení vodních toků na Bystřicku, obnovena socha patrona vod svatého Jana Nepomuckého v Jánském údolí a instalovány informační směrovky. Již tradičně jsou na panelech Bystřických zastavení užity dětské kresby a uvedena „historická odbočení“. Zastavení jsou označeny názvy jednotlivých lokalit. Jde zpravidla o názvy tradiční – Končiny, Rácová apod. I zde se setkáváme s maskotem Vodomilem. O jednotlivých zastaveních vás podrobněji seznámíme v následujících číslech Novin Bystřicka.

Za Vodomilova razítka získejte večeři pro dva nebo volné vstupenky na western…

Pro malé i dospělé jsme připravili již pátý ročník turistické soutěže „Putování s Vodomilem Zubří zemí 2011“. Vodomil pro nás každoročně připraví nové zajímavé cíle, za návštěvu kterých získáte razítko do Vodomilovy legitimace. Soutěž spočívá v tom, že cílů je jedenáct a je zapotřebí posbírat minimálně 8 razítek, tedy navštívit 8 zajímavých lokalit, abyste byli zařazeni do slosování o ceny. Chcete se podívat dovnitř Virské přehrady, sfárat do uranových dolů, získat zdarma vstupenku do westernového městečka Šiklův mlýn, zdarma si zaplavat v krytém bazénu ve sportovní hale, poznat dílnu v přírodě na Vrchové za Karasínem, vyhrát romantickou večeři pro dva v hodnotě 500,– Kč v některých z bystřických restauračních zařízení nebo máte chuť vzít své děti či vnoučata do přírody a motivovat je k procházkám přírodou sbíráním razítek malých Vodomilků? Vše můžete stihnout za jeden den, nebo si naplánovat trasy do několika dnů na celé prázdniny. Je to výborná akce jak pro jednotlivce a rodiny, tak pro různé zájmové skupiny, kterou si můžete zpestřit jarní a letní dny.

Letos jsme připravili pro Vás 11 cílů s jedenácti lehkými otázkami. Vodomil Vás zavede na místa jako je agrofarma v Habří, Hradisko v Rožné, k soustavě rybníků v Černém lese, k umělé zřícenině v lese Jičíně, k nově odbahněnému přírodnímu rybníku Argentina, na opravenou zříceninu hradu Zubštejn či přímo do pohádkového hradu Pernštejn, atd. Spojením zajímavých cílů jsme vytvořili tři trasy o délce 25, 35 a 38 km, které můžete zdolat na kole či pěšky. Na jednom z kontaktních míst, získáte kromě razítka také malé občerstvení zdarma. Jednotlivé lokality podrobněji přiblížíme v následujících číslech Novin Bystřicka.

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« duben 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
14
15
19
22
24
27
28
29
     

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák