Podpořte prosetínský dub z Vysočiny

Publikováno 9. 8. 2007 | Rubrika Info

Prosetínský dub Od 1. srpna probíhá hlasování v anketě Strom roku. Mezi 12 kandidáty na titul je i dub z Prosetína.

Podpořte zástupce našeho regionu! Podpořte jediného kandidáta z Vysočiny!

Prosetínský dub je mohutný zdravý a pohledný strom. Zdá se, že věk mu jen prospívá. Z mohutného kmenu – ve výšce 130 cm nad zemí má obvod úctyhodných 452 cm – vyrůstají silné větve a ty se ztrácejí v syté zeleni listů. Pohled do koruny pozorovatele, který stojí pod stromem uchvacuje a zároveň uklidňuje. Přijďte či přijeďte – pěšky, autem, na kole – finalista letošního ročníku ankety Strom roku jistě nebude to jediné, co vás na výletě do Prosetína zaujme a potěší.

Jak můžu prosetínský dub v anketě podpořit?

1. Poslat SMS ve tvaru DMS STROM8 na číslo 87777. Cena jedné SMS je 30 Kč. Nadace Partnerství obdrží 27 Kč, které poputují do veřejné sbírky na podporu výsadeb stromů. Dárcovských SMS můžete poslat neomezené množství.

2. Hlasovat pomocí hlasovacích archů. Na jednom archu může hlasovat 20 osob. Pokud byste se rozhodli podpořit prosetínský dub tímto způsobem, arch můžete zdarma vyplnit od 20.8. v Turistickém informačním centru Bystřice n.P., které se nachází v budově Městského muzea na Masarykově náměstí. Pokud budete chtít zapojit do hlasování více osob (např. žáky vaší školy, členy oddílu atp.), kontaktujte prosím Kateřinu Fučíkovou (telefonní číslo 607632739, email: fucikpro (at) tiscali.cz) nebo Obecní úřad Prosetín. Hlasovací archy si také můžete sami objednat (cena archu je 60 Kč) na internetových stránkách Nadace Partnerství www.nadacepartnerstvi.cz.

3. Hlasovat pomocí hlasovacích kupónů. Tento kupón viz. níže, který najdete v Novinách Bystřicko č.8–9./07 – vyjdou 22.8. a 26.9.2007, vystříhněte a pošlete na uvedenou adresu. Vyplněné kupóny můžete také odevzdat v Turistickém informačním centru Bystřice n.P. Sebrané kupóny budou hromadně odeslány na adresu Nadace Partnerství.

Aktuální stav hlasování a další informace o pořádající nadaci a nominovaných stromech hledejte na www.stromzivota.cz

Hlasování potrvá do 11. října 2007. Vítězný Strom roku bude vyhlášen 20. října 2007 v brněnském Semilasse na koncertě Bratří Ebenů.

Hlasovací kupón

Hlasovací kupón ankety Stromu roku 2007

stáhnout ZDE

Měření dubu

Měření obvodu dubu provedli žáci 1. – 5. ročníku Základní a mateřské školy v Prosetíně. Na měření se vydali v pátek 18. května 2007 spolu s paní Evou Filipovou, učitelkou základní školy, a paní Blankou Hlaváčkovou, vychovatelkou školní družiny.

žáci 1.-5. ročníku ZŠ a MŠ v Prosetíně

U dubu vyslechli vyprávění o historii stromu a kostela. Podle vyobrazení různých druhů dubu se děti shodly, že jde o dub letní. Při této příležitosti se žáci dověděli o anketě Strom roku, jejím významu a na webových stránkách shlédli některé finalisty a vítěze z minulých let.

měření dubu

Měření provedly děti pásmem, nejprve odměřily výšku 130 cm nad zemí a poté změřily obvod stromu.

měření dubu

Příběh stromu

Žijeme obklopeni krásnou přírodou a krajinou Českomoravské vrchoviny. Vídáme denně mnoho krásných stromů. Přesto k jednomu stromu máme zvláštní vztah. Je to dub u prosetínského evangelického kostela. Tento strom, jehož stáří nelze přesně určit a v Prosetíně se pouze traduje, nás spojuje s historií.

Stál tu už v době, kdy naši předci bojovali o možnost svobodně vyznávat své náboženství. Jako nevolnické obyvatelstvo byli nuceni hlásit se k jediné povolené církvi – katolické. Lidé z Prosetína a okolí vyznávali protestantskou víru svých otců a ještě před vydáním Tolerančního patentu se tajně scházeli ke službám Božím. Prosetínští rodáci Martin Juren, Tomáš Juren a Řehoř Jakubec stáli v čele evangelíků ve zdejším kraji a bojovali o možnost se ke své víře otevřeně přihlásit a veřejně konat bohoslužby.

Když císař Josef II. vydal roku 1781 Toleranční patent, shromáždili se Prosetínští podle ústně tradovaného podání právě u dubu na panské zahradě a po řeči Martina Jurena se rozhodli všichni přihlásit k povolenému helvetskému vyznání. Právě tehdy byl náš dub svědkem statečnosti a jednoty celé vesnické pospolitosti. A pak si během několika měsíců prosetínští evangelíci postavili u dubu modlitebnu. Podle tradice byl tehdy strom 200–250 let starý.

Co vše náš dub zažil?
Boje za svobodu vyznání, radost a nadšení z jejího nabytí, velké úsilí při rychlé stavbě modlitebny a při její pozdější přestavbě, stavbu věže na konci 19.století … Radosti, štěstí i slzy – vždyť stojí u kostela a tam se konají svatby, křty i pohřby. Těch slz bylo asi víc – kolem kostela je přece hřbitov . Na čestném místě v úpatí dubu leží někteří prosetínští faráři.

A taky ví náš dub o odvaze místních lidí za 2. světové války, kdy v okolí obce pracovala partyzánská skupina a v kostela byla ukryta vysílačka.

Při pohledu na dub se rojí v hlavách otázky: jak bychom obstáli ve srovnáni s našimi odhodlanými a statečnými předky? Dokázali bychom se v rozhodující chvíli semknout, potlačit malicherné spory a stát jednotně pod dubem? A klademe si tu i otázky velmi osobní, pod dubem leží nejbližší mnohých z nás a je tam možná i naše místo ….
Lidé přicházejí a odcházejí, a dub stojí. Mohutný, krásný, plný síly. Pevný bod v prostoru i čase.

Autor: Kateřina Fučíková

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« prosinec 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
    
1
3
4
6
7
8
11
12
13
15
17
18
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2023 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák