Podpořte Pernštejnský tis!

Publikováno 23. 9. 2005 | Rubrika Info
Nadace partnerství

Vyhodnocení ankety

20. října 2005
Nejsympatičtějším stromem České republiky se pro rok 2005 stal Pernštejnský tis. Svůj hlas mu v každoroční celostátní anketě Nadace Partnerství dalo 6 731 lidí z celkových 37 201 hlasujících. Příštích dvanáct měsíců tak bude kralovat českým a moravským stromům.

23. září 2005
Věnujte svůj hlas zasláním vyplněného kupónu na uvedenou adresu nebo pomocí dárcovské SMS nejstaršímu a nejkrásnějšímu tisu červenému na Moravě, který roste u hradu Pernštejn.

Do celostátní ankety Strom roku 2005, kterou pořádá Nadace Partnerství v Brně, Panská 7, navrhla Dagmar Fetterová z Národního památkového ústavu v Brně tis červený (údajného stáří kolem 1000 let), který roste na severním svahu hradu Pernštejna pod cestou zv. Kamenice.

Pernštejnský tis

Z 99 podaných návrhů z celé republiky bylo jednáctičlennou odbornou porotou vybráno 12 nejsympatičtějších stromů – finalistů, mezi kterými figuruje i Pernštejnský tis.

K získání prvenství potřebuje získat co nejvíce hlasů, nejlépe vyplněním a zásláním kupónu na adresu: Nadace Partnersví, Panská 7, 602 00 Brno nebo v podobě SMS ve tvaru DMS STROM9 na číslo 87777. Současně se zasláním této SMS (30 Kč+DPH) přispěje dárce částkou 27 Kč na výsadbu a péči o stromy. Hlasování je možné do 10. října.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v předvečer Dne stromů 19. října v Besedním domě v Brně. Oceněný strom získá odborné ošetření. Informace o anketě a aktuální stav hlasování je uveřejňován na webové adrese: www.stromzivota.cz.

Pověst o Pernštejnském tisu praví:
„Podle pověsti byl hrad Pernštejn vystavěn za křižáckých válek na strmé skále. Když se robotníci dali do lámání kamenných kvádrů, kráčel údolím Svratky vojín. Opíral se o tisovou hůl a vracel se do rodné vísky. Stoupal do vrchu, až se octl uprostřed chumlu robotníků. Po přivítání se dal s lidmi do řeči a dozvěděl se, že staví příbytek pro svého pána. Křižák vyslovil pochybnost o zdaru jejich práce. Dělníci ho odbývali posměškem. To poutníka popudilo. Zarazil hůl do skály a zvolal: Ujme-li se tato hůl, uvěřím, že se vám dílo podaří. Zasmál se a odešel. A hle, všem na podiv zapustila tisová hůl v skalnatou půdu kořeny. Z hole vyrostl strom a na skále hrad. Hradní kolem stromu zřídili ohradu, aby jej chránili před zkázou – neboť se praví, že s jeho osudem je pevně spjat i osud hradu. Zahyne-li tis, bude konec s Pernštejnem.“

Pokud uvěříte navrhovatelce, nebo se přesvědčíte na vlastní oči, že Pernštejnský tis nebyl do finále vybrán náhodou a věnujete mu svůj hlas pomocí kupónu nebo dárcovské SMS, zasloužíte se o jeho odborné ošetření v případě jeho vítězství v této anketě a současně podpoříte veřejnou sbírku na podporu projektů výsadeb stromů nevládními organizacemi, školami a malými obcemi.

Hlasovat musíme my všichni z regionu, je malá pravděpodobnost, že strom podpoří odjinud. Pernštejnský tis Vám všem předem děkuje za jeho podporu!

Autor článku: Stanislav Bartoš

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« duben 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
14
15
19
22
24
27
28
29
     

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák