Informace k lyžařským stopám

Publikováno 15. 3. 2010 | Rubrika Kulturní a sportovní akce

Citace článku z měsíčníku Bystřicko II/2010 k problematice lyžařských stop na Bystřicku:

Lyžařské stopy

Po několika létech půstu je tu konečně opět zima, který přeje běžkařům i v našich vysočinských podmínkách a není nutno za sněhem jezdit kamsi do hor. Těžko říci, jak dlouhá ta letošní běžkařská sezóna bude, ale dle stávající předpovědi počasí se zatím žádná obleva nechystá, takže minimálně po zbytek února se můžeme těšit na pokračování radovánek v bílé stopě.

Rozsah a směry vedení jednotlivých lyžařských tras v okolí Bystřice se už v posledních létech ustálily. Zdá se, že nemají žádnou zásadní slabinu, a proto zatím ani neuvažujeme o nějaké významné změně. Základem sítě našich tras je to, čemu říkáme Bystřický okruh, tj. okruh začínající u PENNY Marketu a směřující přes Borovinku a Domanínský rybník kolem letiště zpět do Bystřice. Je to skutečně základní okruh, který je svou délkou i profilem dostupný skoro všem, takže se na něj mohou vydat i méně zdatní či rodiče s menšími dětmi. Navíc rekreační středisko Borovinka může posloužit jako záchytný bod pro ty, kterým by třeba cestou přece jenom došlo. Slabinou tohoto okruhu je snad jen to, že v případě sněhově slabších zim bývá v úseku mezi PENNY Marketem a Domanínem méně sněhu a bývá problematické tam udělat kvalitní stopu. Tento problém jsme se pro letošek snažili zmírnit tím, že kromě rolby máme na úpravu stop nasmlouván i skútr. Ten sice nedělá tak pěknou a kvalitní stopu, ale na druhou stranu zase umí udělat slušnou stopu i tam, kde by se rolba beznadějně zakousla do oraniště. Sněhu je zatím dost, takže skútr ještě letos nevyjel, ale uvidíme možná později zjara nebo v příští sezóně, zda má tento nápad smysl.

Druhý logicky uzavřený okruh lyžařských stop se udržuje v Rovném, přesněji řečeno v prostoru mezi Rovným, Zubřím a Hotelem Skalský dvůr. Tento okruh je svým profilem výrazně náročnější, ale návaznost na Motorest Oáza v Rovném mu také dává pevný bod pro případ „ztroskotání“. Z této oblasti je to už jen skok na Novoměstsko, kde jsou již léta a tradičně udržovány desítky kilometrů běžkařských stop, takže lyžařští dálkoběžci z Bystřicka se nemusejí rozhodně obávat toho, že aby toho měli málo a nedej bůh by něco museli jet dvakrát. Základní bod pro napojení bystřických a novoměstských tras se nachází v areálu rekreačního střediska BVV u Zuberského rybníka. Tam přijíždí z naší strany bystřická rolba a ze strany novoměstska zase jejich stroj, přičemž věřím, že se nám daří příjezdy koordinovat tak, aby zde nevznikala z té či oné strany slepá ulice.

Popsaná základní kostra tras je doplněna několika dalšími spojkami, které síť zahušťují a vytvářejí tak další varianty okruhů různé délky i náročnosti. Dále ze sítě odbočují paprsky vedené k okrajům okolních obcí s cílem přiblížit zde lyžařům nástupní místo do stopy: týká se to Ždánic, Písečného, Vítochova, Lísku, Malého Lísku, Dalečína ( přesněji řečeno sjezdovky v Dalečíně ) a také Míchova, kde se náš paprsek potkává s další z novoměstských tras a tvoří tak druhou spojnici mezi těmito dvěma oblastmi. V posledních létech se do aktivit kolem běžeckých stop zapojily i obce Rozsochy, Dolní Rožínka a Zvole, které si vytvořily svoji vlastní společnou síť napojující se na nás poblíž Domanínského rybníka. Vzhledem k nižší nadmořské výšce mají tyto úseky mnohem častěji problémy s nedostatkem sněhu, což ovšem není případ této zimy.

Nové Město na Moravě rok co rok vydává aktualizovanou mapu lyžařských tras a již po mnoho let funguje vzájemná dohoda, že její součástí je i zákres tras bystřických. Se spoluprací s novoměstskem počítáme pochopitelně i v dalších létech, protože dlouholetá tradice i obvykle dobré sněhové podmínky u těchto našich západních sousedů výrazně přispívají k atraktivitě i našich běžkařských tras.

Přejme si tedy, aby nám tato zima ještě chvíli vydržela taková jaká je, aby pak přišlo příjemné jaro a léto, které by přálo zase jiným sportům a jiným pohybovým aktivitám, pro které má naše oblast nepohybně velmi dobré podmínky, a hlavně si přejme, abychom na příští běžkařskou zimu nemuseli čekat zase několik let.

Aleš Sitař, MěÚ Bystřice nad Pernštejnem

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« prosinec 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
    
1
3
4
6
7
8
11
12
13
15
17
18
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2023 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák