Bystřicko zvítězilo

Publikováno 7. 5. 2010 | Rubrika Info

eden-logo-nahled
Soutěž European Destination of Excellence (EDEN), jejímž cílem je zviditelnění méně známých turistických lokalit, vstoupila do finále. O titul EDEN se v letošním ročníku ucházelo celkem dvanáct destinací z celé České republiky. Odborná porota zvolila pět kandidátů, kteří bojovali o vítězný titul, mezi kterými bylo přihlášeno i území Bystřicka.
Letošní téma znělo: Voda – turistický cíl.

Finálové destinace:

Baťův kanál
Bystřicko
Křivoklátsko a Rakovnicko
Posázaví
Střední Čechy – Polabí

Vítězem letošního ročníku prestižní soutěže European Destination of Excellence (EDEN) se stalo naše Bystřicko!

Projekt European Destination of Excellence (Evropská destinace nejvyšší kvality) vypisuje každoročně Evropská komise a je do něj zapojeno více jak dvacet evropských zemí. Agentura CzechTourism je odborným garantem tohoto projektu v České republice. Téma letošního ročníku mělo název Voda – turistický cíl a turistická nabídka kandidátů tedy musela být založena na přírodních vodních zdrojích. Destinaci mohla do soutěže přihlásit jakákoliv organizace, která se podílí na jejím rozvoji a vítězné Bystřicko přihlásili zástupci města Bystřice nad Pernštejnem.

Bystřicko se může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží. Díky tomu sem mohou lidé přijet za vodními sporty, za turistikou a nebo třeba za poznáním. Kvalitní turistická nabídka ovšem k vítězství v soutěži EDEN nestačí.

Bystřicko splnilo podle odborné poroty nejlépe podmínky soutěže EDEN. „Jde o malou, neobjevenou lokalitu, jejíž návštěvnost je pod celorepublikovým průměrem. Destinace respektuje trvale udržitelný rozvoj cestovního ruchu. Představitelé Bystřicka se snaží zachovat současnou podobu přírody v co nejlepším stavu, zajímají se o ekologii, zapojují místní obyvatele do rozvoje oblasti. Navíc tu dobře funguje partnerství mezi zástupci města, podnikateli i vodohospodáři a ochránci přírody,“ říká hlavní manažerka projektu EDEN v České republice Hana Fojtáchová.

Úspěšných projektů, které fungují na Bystřicku, je celá řada. Mají tu unikátní naučnou Svrateckou vodohospodářskou stezku, která vede podél řeky Svratky a kolem vodní nádrže Vír. Okolí nádrže, která je zdrojem pitné vody, bylo v minulosti uzavřeno, v roce 2005 se ale podařilo zpřístupnit jej veřejnosti. Na trase je 16 informačních panelů, které přibližují turistům a zvláště dětem nenásilnou formou základní pojmy vodního hospodářství či zásady ochrany vodních zdrojů apod.

Na Bystřicku se hodně investuje do ekologie. Došlo tu k revitalizaci povodí řeky Bystřice, vyčištění a revitalizaci cca 40 ha vodních ploch (rybníky Argentina a Skalský, Domanínský rybník), pyšní se tu také největší spalovnou na biomasu v ČR…. K prioritám patří i ekologická výchova na základních školách. Pokud jde o nabídku pro děti, mohou se tu pochlubit také ojedinělou výherní a turistickou akcí nazvanou S Vodomilem zubří zemí. V současné době je v plánu výstavba Centra zelených vědomostí, jehož součástí bude např. ekopavilon či muzeum zemědělské techniky.

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« leden 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
      
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
18
19
20
22
23
25
27
28
30
31
     

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2023 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák