130. výročí SDH Blažkov a sraz rodáků

Publikováno 15. 7. 2014 | Rubrika Nositel tradic Bystřicka

130. výročí SDH Blažkov a sraz rodáků

Vážení čtenáři, dne 21. července 2014 se konala v obci Blažkov oslava 130. výročí SDH Blažkov. Při této významné příležitosti se sešli rodáci Blažkova a z přilehlé obce Dolní Rozsíčka, aby společně s ostatními zavzpomínali na staré časy, prožili pár příjemných chvil se svými blízkými, příbuznými či hasiči. Dovolte mi, abych vám blíže nastínila akci, která se významně zapsala do dějin obce Blažkov.

Rodáci, obyvatelé, hosté a hasičské sbory se v sobotním odpoledni sešli na návsi v Blažkově. Hned při zahájení navodil národopisný soubor Groš z Dolní Rožínky krásnou atmosféru svými tanci a zpěvem. Davem se linuly dojemné tóny lidové písně, která doprovodila bratry hasiče k pomníku, aby uctili památku padlých z 1. světové války. Poté následoval slavnostní průvod obcí, který byl zakončen v areálu kulturního domu, kde proběhl slavnostní ceremoniál.

130. výročí SDH Blažkov a sraz rodáků

Během ceremoniálu zazněly projevy a byla předána ocenění SDH Blažkov. Poctou pro obec bylo převzetí ceny, jenž místní sbor obdržel za pořádání tradičních závodů přes rybník Nositel tradic Bystřicka. Tyto závody se v obci konají již od roku 1947 a to téměř nepřetržitě. V dnešní době bychom si blažkovské léto bez těchto závodů dokázali jen stěží představit. Krátké přetržky závodů v minulosti byly způsobeny přírodní pohromou, která zničila rybník a obec si z finančních důvodů nemohla dovolit opravu rybníka. V současnosti je návštěvníkům těchto proslulých závodů k dispozici zrekonstruovaný areál, který byl příjemným zázemím i při oslavě 130. výročí a srazu rodáků. Ceny Mikroregionu předal starosta města Bystřice nad Pernštejnem Ing. Karel Pačiska a předseda Mikroregionu Bystřicka Augustin Holý.

Sbor dobrovolných hasičů společně s místními obyvateli velmi úspěšně navazuje na aktivity a počiny našich předků.  Nejen hasiči, ale i ostatní občané Blažkova, se hojně zapojují do kulturních aktivit, pokračují v tradicích a významně se podílí na budovatelské činnosti v obci. Za tuto zásluhu předala starostka obce Blažkov místnímu sboru hasičskou stuhu k praporu.

Slavnostní akt byl zakončen křtem knihy, která nastiňuje historii obce Blažkov, tradice a činnosti sboru dobrovolných hasičů.

Milovníci staré hasičské techniky si určitě přišli na své při ukázce zásahu, kterou předvedli místní hasiči ve starodávných uniformách. Návštěvníci měli možnost vidět i práci s koňkou, která patří sboru již od roku 1883 a díky příkladné péči je stále plně funkční. Program byl doplněn i ukázkou zásahu malými hasiči.

Celá akce byla velmi příjemná díky všem návštěvníkům. Tento den se neobešel bez nostalgie, dojetí a šťastných setkání. Všichni se radovali z bezvadné nálady, příjemné hudby a ohňostroje, který byl třešničkou na dortu celé akce.

Každý starosta velmi pozitivně hodnotí aktivitu místních občanů. Bez nich by obec těžko vzkvétala a proto je rozhodně na místě blažkovské obyvatelstvo veřejně pochválit za úpravu obce, pěkné soužití, pomoc a aktivní přístup k různým akcím. Obec vytvořila z těchto činností i fotokroniku, která byla vystavena při slavnosti v prostorech kulturního domu.

Bude nám ctí, když se k nám vrátíte a budete opět našimi hosty třeba na závodech přes rybník, karnevalu, hasičském plesu, pálení čarodějnic, setkání harmonikářů, čtení dětem či besedách a výstavách.

Na setkání se těší Petra Tatíčková, starostka

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« únor 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
   
2
   

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák