NOSITEL TRADIC BYSTŘICKA 2020


Nyklovice, kolářství a již devátý Nositel tradic Bystřicka


uherka-foto

Od roku 2012 oceňují Město Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregion Bystřicko kolektivy a jednotlivce, kteří udržují, či zdárně obnovili některou z tradic, která neodmyslitelně k Bystřicku patří a tento region charakterizuje. Ať již jde o tradice národopisné, řemeslné, společenské, rodinné či jiné.

K takovým tradicím nesporně od nepaměti patří na Bystřicku rukodělná práce se dřevem, v letošním případě kolářství. Nebudeme se zde vracet až ke starým Keltům, ale je nesporné, že od druhé poloviny dvanáctého století, kdy v našem regionu vznikala trvalejší osídlení, patří již kolářství k významným a nezbytným profesím. Koláři se neomezovali pouze na výrobu loukoťových kol, ale postupně vyráběli celé vozy. Vozáci, kočárníci, nápravníci, to vše byly vývojové variace na koláře. Kromě dopravních prostředků, později třeba i včetně lyží, vyráběli i součásti domácích a zemědělských náčiní. K jejich partnerům patřili místní kováři. Zánik této profese a s ním spojeného řemeslného umění přinesla velkovýroba kol z oceli a slitin a masivní použití pneumatik. 

Nyklovické kolářství, kde pracuje letošní nositel tradic Bystřicka pan Aleš Uherka za pomoci svého otce, má sice historii poněkud kratší, ale i tak úctyhodnou. Je v pořadí čtvrtou generací kolářů na rodinném sídle. Dílnu založil počátkem minulého století pradědeček Emil Uherka a pracoval zde až do padesátých let dvacátého století. V roce 1990 dědeček a tatínek Emilové chod dílny obnovili. Nyní zde pracuje oceněný pan Aleš Uherka s otcem a mnohdy již i s pomocí syna. Kromě výroby loukoťových kol se zaměřují na kompletní rekonstrukce historických vozidel. Staré hasičské stříkačky, kočáry, dělové lafety a jiná dřevěná vozidla, to vše vychází zrenovované z dílny na Bystřicku. Práce nyklovických kolářů neobdivují jen naše hasičské sbory, ale využívají je např. i muzea, česká i zahraniční.

A co je důležité? Na řadě předváděcích akcí seznamují naši koláři z Nyklovic při ukázkách i praktických instruktážích děti se svojí prací a posilují tak vztah dětí a mládeže k nyní často opomíjené rukodělné práci, k řemeslu, k historii.

Byli jsme na Bystřicku až třetí, kdo oficiálně ocenil práci pana Aleše Uherky. Před námi mu ministr kultury ČR udělil v roce 2015 titul Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství a v roce 2016 hejtman Kraje Vysočina titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. O to upřímněji však blahopřejeme panu Aleši Uherkovi k jeho novému ocenění, ke krásné práci a aktivní rodině a těšíme se na další oku lahodící a funkční výrobky z jeho dílny.

                                                   -EZ-

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« květen 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
  
1
2
5
8
10
11
12
14
15
16
20
21
22
23
24
25
27
29
  

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák