Bystřická zrcadlení - fotografická soutěž

bystricka-zrcadleni

SOUTĚŽ BYSTŘICKÁ ZRCADLENÍ ZNÁ VÍTĚŽE I. ROČNÍKU

Vyhlášení výsledků fotosoutěže proběhlo v sobotu 3. března v aule Gymnázia Bystřice n. P. na slavnostním Dnu s fotografií. Setkání účastníků soutěže, fotografů, porotců a hostů bylo vyvrcholením půl roku trvajícího projektu, který chce zviditelnit talentované fotografy a region Bystřicko. Během večera se představili hosté, odborní porotci Jindřich Štreit, Miloslav Druckmüller a Marek Malůšek prezentovali svou tvorbu prostřednictvím zajímavých medailonků a hlavním bodem bylo samozřejmě vyhlášení výsledků, o kterých rozhodla šestičlenná odborná porota. Absolutním vítězem a nositelem ocenění „Fotograf roku 2011“ se stal Jaroslav Nečas s fotografií nazvanou Kamarádi. Cenu starosty města obdržela z rukou pana starosty Karla Pačisky nadějná fotografka Andrea Báčová a Cenu veřejnosti, hlasující na webových stránkách fotosoutěže získala fotografie Jiřího Zacha Zatmělý Měsíc nad Bystřicí.
Porota ocenila především fotografie, které přinesly určitou přidanou uměleckou hodnotu, emoci, neobvyklý pohled na každodennost. Nejde však jen o umístění a ceny, ale především o fotografii jako jedinečný prostředek uměleckého vyjádření. Blahopřejeme tedy nejen oceněným, ale všem účastníkům prvního ročníku Bystřických zrcadlení. Děkujeme také partnerům a příznivcům za podporu, bez nich by se projekt nemohl konat v takové míře. Vítězné a finálové fotografie můžete vidět na výstavě 10 + 1 z krás a dění našeho kraje v Městském muzeu od 12. 3. do 13. 4. 2012.

Celkové výsledky ročníku 2011

POZVÁNÍ NA DEN S FOTOGRAFIÍ A NA SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ I. ROČNÍKU FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE BYSTŘICKÁ ZRCADLENÍ

Sledovali jste průběh soutěže Bystřická zrcadlení? Nakoukli jste na webovou galerii této fotosoutěže nebo se jí dokonce aktivně zúčastnili? Možná zatím ne, ale přesto máte rádi fotky a focení, protože jde o způsob, jak zastavit čas, jak uchovat hezké okamžiky. Pak právě pro Vás platí pozvání na sobotní podvečer 3. března 2012, který bude takových hezkých okamžiků plný. Na slavnostním Dnu s fotografií v aule Gymnázia v Bystřici nad Pernštejnem se sejdou obdivovatelé kvalitní fotografie, účastníci soutěže Bystřická zrcadlení, přední osobnosti ze světa fotografie a hosté, zástupci města Bystřice n/P., partneři soutěže a zástupci médií.

den-s-fotografii-nahled

V 17.00 otevře celou slavnost vernisáž s názvem 100 + 1 fotografie Bystřicka roku 2011, dále se Vám slovem i obrazem představí se svou tvorbou top osobnosti české fotografické scény – prof. Mgr. Jindřich Štreit, prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. a BcA. Marek Malůšek, kteří byli zároveň členy odborné poroty soutěže Bystřická zrcadlení. Během večera budou promítány nejlepší snímky a nominace autorů na vítěze v kategoriích umělecká, dokumentární a historicko-srovnávací fotografie. Porota nám všem odtajní výsledky a vyhlásí vítěze jednotlivých kategorií i celkového vítěze loňského ročníku, dále bude udělena Cena starosty města a Cena veřejnosti. A pokud nezvítězí letos právě vaše fotografie a vy nevyhrajete hlavní cenu fotoaparát , budete si moct alespoň nejnovější modely prohlédnout a vyzkoušet – k dispozici bude celý sortiment fototechniky a fotoaparátů společnosti Canon i s odborným poradenstvím. Přijďte tedy strávit hezký podvečer s fotografií a lidmi, kteří se tomuto uměleckému oboru věnují s radostí a nadšením, ať profesionálně či pouze jako milému koníčku. Přijďte se potěšit pohledem na krásné fotografie, zavzpomínat na to, co se na Bystřicku událo v roce 2011 a co viděli pohotoví fotografové skrz hledáček.

Staňte se bystřickým fotografem roku 2011 aneb po Bystřicku s fotoaparátem.

foto-soutez
Pořád se něco děje a každý z nás to vidíme jinak. Proč se tedy nepodělit o to svoje vidění světa s ostatními. Nejde to slovy, ale fotografie nám to umožňuje. Doby, kdy tato umělecká disciplína byla vyhrazena několika málo vyvoleným je minulostí. Tajemství světla, které se naučilo kreslit se stalo všeobecně známým a užívaným. Neztratilo tím však nic ze své síly a schopnosti předávat ostatním jak informace, tak i krásu. Nic nám tedy nebrání pokusit se předat své vidění světa, ukázat věci a události neobvyklé, či zcela obyčejné, které máme rádi.

Zasláním snímků do fotosoutěže se stanete účastníky projektu fotografické kroniky města a regionu. Zároveň získáte možnost představit a prezentovat své fotografie na kolektivní výstavě a navíc ještě vyhrát některou z cen. Hodnocení bude provádět nejen odborná porota pod vedením prof. Jindřicha Štreita, dokumentárního fotografa, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, ale také veřejnost bodováním fotografií na webových stránkách soutěže.

Soutěž bude probíhat od 1. 7. 2011 do 31. 12. 2011 ve třech semifinálových kolech s následujícími termíny uzávěrek:
letní do 31. 8. 2011
podzimní do 31. 10. 2011
zimní do 31. 12. 2011

Soutěžící může přihlásit až 5 snímků v každém ze tří vyhlášených témat v průběhu celé soutěže. Na konci semifinálových kol vybere odborná porota vždy deset vítězných fotografií, které budou představeny na webu fotosoutěže a automaticky postoupí do finále. O konečných absolutních vítězích rozhodne po ukončení soutěže svým bodováním odborná porota, dále bude udělena cena starosty města a cena veřejnosti.

Soutěž je otevřená všem, kdo se zajímají o fotografii, ať už profesionálně, či zájmově
a volnočasově, všem, pro které se toto médium stalo životním hobby.

Těšíme se na Vaše krásné a nápadité snímky a přejeme všem soutěžícím dobré světlo!

Soutěžní témata pro ročník 2011:

1) DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFIE

BYSTŘICKO – REGION KULTURY ANEB BYSTŘICKÉ „PRESS PHOTO“
Toto téma bude otevřeno pro snímky, které zajímavě zachytí kulturní a společenské dění v Bystřici nad Pernštejnem a okolí. Bystřické dokumentární „PRESS PHOTO“ z oblasti kultury a společenského života města roku 2011 chce pomoct ukázat zajímavé aktivity, současně ale též zviditelnit poslání a práci různých neziskových organizací, spolků, činnosti škol, zájmových skupin či jednotlivců. Nafoťte události, děje a příběhy nebo jejich vybrané úseky, sestávající z detailů, polocelků i celkových záběrů, které můžete představit novým, neobvyklým či subjektivním pohledem. Připomeňte svými snímky dění na Bystřicku, ukažte své postřehy, které nemusí být jen oslavou vrcholných momentů, ale zajímavým způsobem zachytí celkovou atmosféru aktivit města a regionu.

2) UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE

BYSTŘICKO MÝMA OČIMA
Téma, ve kterém se uplatní Vaše umělecké fotografie Bystřicka, místní krajiny, přírodních zajímavostí, ale i architektury města a regionu. Snímky, dokumentující třeba zdánlivě bezvýznamná a známá místa, i to, jak se mění se v ročních obdobích, v čase, pod tíhou lidské ruky. Zákoutí s emotivním nábojem, ke kterým má autor vztah, taková, o kterých budou tak, jako dnes on, vyprávět jeho děti. Také místa, která míjíme jako všední a fádní a přece je v nich skryto kousek zrcadla krásy. Prostor zde naleznou i umělecké fotoportréty lidí, spojených s našim městem a regionem.

3) HISTORICKO-SROVNÁVACÍ FOTOGRAFIE

HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU
Srovnání míst ve městě a regionu Bystřicko na základě starých dochovaných fotografií a dnešního vzhledu – foceno ze stejného úhlu pohledu. Pokuste se vyfotit stejný záběr v jeho dnešní podobě a rozdíl zviditelnit v závislosti na vlivu času. Místa mohou souviset s krajinnými prvky, přírodně zajímavými místy, stavbami, architekturou. Do soutěže je třeba dodat starý i nový snímek se známými údaji o původní fotografii. Nemáte doma staré, zajímavé snímky z Bystřicka a přesto by jste se rádi zúčastnili? Městské muzeum pro tento účel zveřejní ze svých sbírek každý měsíc několik zajímavých historických fotografií, které budou otištěny v měsíčníku Bystřicko a poslouží jako inspirace a základ pro téma historicko–srovnávací fotografie.

Více informací, konkrétní podmínky a údaje naleznete na www.fotosoutez-bystricko.cz a na webu města Bystřice nad Pernštejnem.

Ukázkové snímky

tema-bystricko-myma-ocima-umelecke-foto-autor-ilona-krbuskova1

Téma: Bystřicko mýma očima – umělecké foto, autor Ilona Krbůšková

tema-bystricko-myma-ocima-umelecke-foto-autor-petr-starha1

Téma: Bystřicko mýma očima – umělecké foto, autor Petr Štarha

tema-bystricko-region-kultury-dokumentarni-foto-autor-michaela-machackova1

Téma: Bystřicko region kultury – dokumentární foto, autor Michaela Macháčková

tema-bystricko-region-kultury-dokumentarni-foto-autor-petr-starha1

Téma: Bystřicko region kultury – dokumentární foto, autor Petr Štarha

tema-hledani-ztraceneho-casu-1-historicko-srovnavaci-foto-kostel-1930-autor-hynek-jerabek1

Téma: Hledání ztraceného času 1 – historicko srovnávací foto, kostel 1930, autor Hynek Jeřábek

tema-hledani-ztraceneho-casu-2-historicko-srovnavaci-foto-kostel-2007-autor-petr-starha1

Téma: Hledání ztraceného času 2 – historicko srovnávací foto, kostel 2007, autor Petr Štarha

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« duben 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
14
15
19
22
24
27
28
29
     

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák