Návštěva spřáteleného regiónu Vranov nad Topľou (18. - 20. 6. 2014)

Publikováno 24. 6. 2014 | Rubrika Info

Návštěva spřáteleného regiónu Vranov nad Topľou (18. - 20. 6. 2014)

Jako každým rokem, i letos jsme se setkali se zástupci Vranovského regiónu. Navštívili jsme východní Slovensko. Odjezd byl naplánován na středu, 18. 6. 2014, v počtu pěti účastníků, zástupců Mikroregionu Bystřicko. Řidičem byl Augustin Holý (starosta obce Rozsochy), dále se návštěvy zúčastnil Zdeněk Horák (starosta obce Dolní Rožínka), Libor Pokorný (starosta obce Rožná), Radek Štourač (starosta obce Střítež) a Iva Gregorová (Mikroregion Bystřicko).

Hlavním účelem návštěvy bylo prohlubovat spolupráci s Vranovským regionem, poznat místní zvyky, vzájemně se poučit o jejich a naší práci, prezentovat práci MAS Zubří země na Slovensku a do budoucna zjistit možnosti navázání spolupráce na projektech.

Okres Vranov nad Topľou se rozprostírá na severovýchodě Prešovského kraje. K 31. 12. 2012 byla rozloha 769,2 km2 a počet obyvatel 80 046. Skládá se z 68 obcí, z nichž 2 jsou se statusem města (Vranov nad Topľou, Hanušovice nad Topľou).

Z Bystřicka jsme vyjeli po páté hodině ráno. Cestou jsme se zastavili v Prešově a prohlédli jsme si centrum a kostelní památky. Po překonání více než 500 km jsme byli v 16:45 vřele přijati v obci Čaklov panem starostou a paní starostkou obce Hlinné. Po páté hodině odpoledne jsme se ubytovali na Bilikově chatě v obci Zámutov a setkali se s ostatními představiteli obcí okresu Vranov nad Topľou.


dsc08032-zmenseno

Druhý den, 19. června, nás čekala návštěva opálových dolů a střelnice v obci Zámutov. Opálové doly jsou na celém světě pouze tři. Na Slovensku, v Mexiku a Austrálii. V roce 1880 bylo na Slovensku otevřeno celkem 14 štol, ve kterých se těžilo. Dnes je v dolech činnost natrvalo ukončena. V dole Jozef, který jsme navštívili, jsou nyní rekonstrukční práce, které se snaží navrátit dolu zpět jeho původní podobu za dob těžby.


dsc08101-zmenseno

dsc08061-zmenseno

dsc08044-zmenseno

Po obědě jsme šli povzbudit region Vranov při jejich sportovním zápolení na sportovním dni Regionálních sdružení Zemplína v obci Vechec. Všichni soutěžící týmy se snažili o co nejlepší výsledky v jednotlivých disciplínách. Hlavně však šlo o dobrou náladu a setkání sousedících regionů. Na závěr byli vyhlášeni vítězové jednotlivých disciplín a celkový vítěz, kterým se stal region Vranov nad Topľou.

dsc08111-zmenseno

dsc08128-zmenseno

Poslední den jsme navštívili řeckokatolické komunitní centrum a základní školu v obci Čičava. Nejprve jsme navštívili základní školu. Žáci prvního stupně a mateřské školy pro nás měli připraven pěkný program, kdy nám zatančily mažoretky základní školy a taneční soubor mateřské školy. Ze školy jsme se přesunuli do komunitního centra, kde nám pan farář ukázal řezbářské práce tamějších sociálně vyloučených občanů. Dokonale propracovaná řezbářská díla obdivovali všichni. Z komunitního centra jsme se dále přesunuli na obecní úřad, kde jsme byli pohoštěni pirožky a uslyšeli pár slov o dění v obci.

reckokatolicke-formacni-centrum-zmenseno

dsc08162-zmenseno

Závěr naší návštěvy tvořila přehlídka agroturistického centra v obci Vyšný Kazimír. Viděli jsme historickou mlátičku obilí, zařízení na orbu půdy, historické traktory i divadelní amfiteátr.

dsc08220-zmenseno

dsc08219-zmenseno

dsc08208-zmenseno

dsc08212-zmenseno

Na závěr se ještě hrálo, zpívalo a tančilo. A po obědě byla naše návštěva východního Slovenska u konce.

dsc08221-zmenseno

Celá návštěva okresu Vranov nad Topľou se nesla v duchu přátelství a pohostinnosti. Poznali jsme, že nelze přicházet s novými nápady, když zůstaneme pouze doma. Je třeba navazovat spolupráci a předávat si své znalosti a zkušenosti.

Ať tedy i nadále vzkvétá spolupráce, přátelství, předávání si zkušeností a inspirace a společná spolupráce na mezinárodních projektech rozvoje našich regionů.

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« únor 2020 »»»
PoÚtStČtSoNe
     
 

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

©2006 – 2020 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák