Nositel tradic Bystřicka 2019

NOSITEL TRADIC BYSTŘICKA, tentokrát z Velkých Janovic

Vítěz: Jaroslav Jan Mareček

Osmým Nositelem tradic Bystřicka byl v letošním jmenován Městem Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionem Bystřicko pan Jaroslav Jan Mareček. Titul se mu uděluje za udržování tradice dřevořezby a ruční práce se dřevem, které k Vysočině i Bystřicku neoddělitelně patří, ale současně i za práci s dětmi, které prostřednictvím akcí MAP II vede ke tvůrčí a rukodělné práci.

Následující rozhovor, který s panem Marečkem provedly pracovnice bystřického MAP II, je výstižnou charakteristikou nového nositele tradic. 

 

Jak jste se dostal k řemeslům, které se staly nedílnou součástí Vašeho života?

Po více než deseti letech jsem skončil v zaměstnání a rozhodoval se, jakým směrem se budu ubírat. Zvítězila práce se dřevem, které jsem se začal věnovat naplno.  Myslím, že svůj podíl na tom má můj děda, který dělal střechy a do teď používám některé jeho nářadí a mám schované jeho sekery. Také můj táta dříve pracoval na soustruhu se dřevem. Tak jsem začal pracovat sám na sebe, což byla velká výzva, ale hlavně velká zodpovědnost. Začínal jsem od nuly, ale s odstupem času si troufám říci, že jsem se rozhodl správně. 

Často pracujete s dětmi, co konkrétně pro ně připravujete?

Pro děti připravuji tematické besedy a povídání se zaměřením na různé druhy stromů,dále na povolání, které souvisí se dřevem a se stromy. Společně poznáváme formou zábavného kvízu stromy podle výřezů dřev, podle fotografií i podle plodů a ovoce. Při tom si ještě zahrajeme malé divadlo o stromech, děti si mezi sebou zasoutěží a vyzkouší své dovednosti při skládání špalíkových puzzle. Děti si i něco malého dotvoří a odnesou domů.  Je toho opravdu hodně. V letošním roce připravuji pro děti novou zábavnou hru a další hra zaměřená na postřeh a koordinaci je v přípravě. Také každoročně spolupracuji na programu ke Dni země a na Den stromů.

Co nejraději vyrábíte?

To je těžká otázka. Asi bych řekl, že mám různá období. Když končí podzim a začíná padat první sníh pravidelně na mě přijde nostalgie a vyřezávám anděly. Přes zimu mám víc času tak mohu dělat lžíce a lžičky, které mě hodně baví. Jedná se o ruční práci, každá lžíce má jiný sklon, jiný vzor.  Rád vyřezávám motorovou pilou, ale kvůli zádům jsem musel ubrat. Hodně rád tvořím pomocí dlát různé srdíčkové misky. Nejraději asi tvořím kostry ryb, což je velice časově náročné, ale mohu se zde opravdu vyřádit. Ještě bych doplnil, z jakého druhu dřeva nejraději vyřezávám a zde je moje jednička a srdeční záležitost – ořešák královský. Z mého pohledu opravdu famózní dřevo.

Jaký je Váš nejoblíbenější pracovní nástroj?

Zde bude odpověď jednoduchá a krátká. Je to určitě dláto. 

Nejpracnější a nejsložitější výrobek, který vzešel z vaší dílny?

Začneme nejpracnějším. Jak už jsem zmínil jsou to kostry ryb. Jednou jsem dělal varana na kmeni a zde bylo opravdu hodně vyřezávání dláty a broušení, takže varan mi dal zabrat. Navíc jsem zvolil tvrdé dřevo. Byl určen do zahrady. Nejsložitější bylo asi prase, přibližně metr a půl velké a zákazník ho chtěl jako velkou pokladničku. Navíc požadoval, aby do prasete bylo z jedné strany vidět kolik je v něm peněz. 

Docela pracné jsou i malé dřevěné náušnice, u kterých si většinou ubrousím špičky prstů. 

Čím a komu jste naposledy udělal opravdovou radost?

Je to pár dní, co mě oslovila jedna zákaznice s prosbou o vytvoření lžíce z ořešáku pro novomanžele k svatební hostině. Což znamená, že lžíce má v sobě díry, aby si novomanželé svojí první společnou polévku náležitě vychutnali. Termín dodání byl poněkud šibeniční, ale vše se stihlo. Lžíce dorazila v pořádku a svatba se vyvedla. Jinak se snažím svému okolí, ale hlavně manželce dělat radost každý den.

Co plánujete v následujících týdnech a měsících?

Spolupracuji s MAP Bystřice nad Pernštejnem a MAP Žďár nad Sázavou, a tak mám před sebou ještě několik besed o dřevu. Aktivně se budu účastnit Dnů Země např. v Chrudimi  a Třebíči. Pokud vše dobře půjde, pokusíme se společně s jedním kovářem vytvořit společné dílo. V dílně mě čekají rozpracované zakázky, kde se asi nejvíc těším na opravdu velkou javorovou mísu. V říjnu, se již několikátým rokem zúčastním akce, kterou pořádá kraj Vysočina – Dny otevřených ateliérů, kde můžete shlédnout velkou část mojí tvorby, posedět a popovídat si o dřevu a stromech. Takže Vás srdečně zvu.

Díky za Vaše odpovědi.

Blahopřejeme panu Jaroslavu J. Marečkovi k získání ocenění a přejeme mu, aby ho práce se dřevem a dětmi těšila i nadále, aby jeho dřevěné výrobky přinášely nejen užitek, ale byly potěchou pro oči a srdce řady nových uživatelů a nakonec – aby našel řadu pokračovatelů ve svém řemesle.

 

Za organizátory projektu Eva Zamazalová.

 


Nositel tradic Bystřicka

VÝZVA

(k podávání návrhů na udělení regionálního titulu a podnětů pro doplnění seznamu tradičních činností, výrob, zvyklostí apod., charakterizujících Bystřicko)

 

• Co je cílem akce? Posílit sounáležitost nás všech s regionem, ve kterém žijeme, s jeho historií. Uvědomit si, co je pro náš kraj charakteristické a vyzdvihnout občany, kteří k uchovávání těchto charakteristických rysů přispívají. Ocenit ty, kteří udržují a obnovují tradice Bystřicka, případně je vytvářejí, a tím podpořit další obyvatele, zejména mládež, k činnosti pro obce, pro mikroregion.

 

• Kdo Vám podá případné bližší vysvětlení? PhDr. Vladimír Cisár, Městské muzeum, 566 590 366, muzeum.bystricko@tiscali.cz a Mgr. Veronika Benová, Mikroregion Bystřicko, 566 590 399, mikroregionbystricko@centrum.cz.

 

• Do kdy je nutno podat návrhy a kam? Písemné návrhy jednotlivců, či skupin osob s uvedením tradice, se kterou je spojujete, zašlete či předejte v zalepených obálkách do konce února 2019, tedy do 28. 2. 2019 do kanceláře Mikroregionu Bystřicko nebo na MěÚ na Oddělení školství.

 

• Co bude s návrhy dál? Vaše návrhy vyhodnotí odborná komise a svoje doporučení předá zastupitelstvu Města Bystřice nad Pernštejnem prostřednictvím jeho starosty a členské schůzi Mikroregionu Bystřicko prostřednictvím jeho předsedy, ke schválení. Vyhodnocené osobě či skupině osob bude při slavnostní příležitosti v příslušné obci (pokud jde o obyvatele Bystřicka), případně při některé z tradičních akcí v Bystřici nad Pernštejnem, udělen titul „Nositel tradic Bystřicka“, který je trvalý. Dále bude předána plaketa a finanční odměna (10.000 Kč pro jednotlivce nebo 15.000 Kč pro skupinu osob). K udělení titulu bude uspořádána výstavka na námět oceněné tradice a fotografie oceněných budou umístěny s krátkým popisem do galerie, která je zřízena na Městském úřadu v Bystřici nad Pernštejnem.

 

• Kdo je „Nositelem tradic Bystřicka“ v předchozím ročníku? V roce 2018 se tímto titulem může pyšnit Junák – český skaut, středisko Klen Bystřice nad Pernštejnem, z.s. za obnovení a rozvoj tradice skautingu na Bystřicku. Udělený titul je trvalý a byl Skautům z Bystřice slavnostně udělen při příležitosti konání benefičního koncertu Rock for Skaut dne 29.června 2018 v Bystřici.


skaut

 

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo je spojen s uchováním, obnovou či rozvíjením tradic Bystřicka a zasloužil by si podle Vašeho názoru tento titul také, napište nám! Dále nám napište, pokud víte o nějaké činnosti, výrobku, zvyklosti, pověsti či jiném projevu, které připisujete jako charakteristické své vlastní obci, Bystřicku.

 

Písemné návrhy, ve kterých nezapomeňte uvést kontakt, abychom Váš návrh mohli s Vámi dle potřeby upřesnit, zašlete či předejte v zalepených obálkách na následující adresy:
 – Městský úřad Bystřice nad Pernštejnem, Příční ulice č. 405, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem, oddělení školství, Ing. Blanka Svobodová
nebo
 – Kancelář Mikroregionu Bystřicko, Příční ulice č. 405, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem, Mgr. Veronika Benová

 

  • Pravidla pro letošní ročník naleznete zde. 

Konečný termín pro odeslání či doručení Vašich návrhů je 28. únor 2018.

Archiv minulých ročníků

7. ročník

Více informací

 

6.ročník

Více informací 

 

5. ročník

Více informací

 

4. ročník

Více informací

 

3. ročník
Více informací


2. ročník

Více informací

 

1. ročník

Více informací


VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« prosinec 2019 »»»
PoÚtStČtSoNe
      
     

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

©2006 – 2019 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák