DESET ROČNÍKŮ DĚTSKÝCH SOUTĚŽÍ NA BYSTŘICKU

Publikováno 6. 11. 2018 | Rubrika Dětská soutěž

Letošní již tradiční dětská výtvarná a literární soutěž tentokrát na téma MŮJ DOMOV, pořádaná Městem Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionem Bystřicko, byla v rámci jubilea soutěže i Československé republiky organizovaná jako mezinárodní. K účasti byly vyzvány kromě škol Bystřicka a Kraje Vysočina partnerská zahraniční města a české krajanské školy okolních zemí. Soutěž probíhala za podpory Československého ústavu zahraničního, Kraje Vysočina a Českých center.

Soutěžní práce jsme obdrželi kromě ČR z osmi dalších zemí. Výtvarné práce zaslaly školy z Chorvatska, Irska, Nizozemí, Polska, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny, práce výtvarné i literární školy z Rumunska. Celkem jsme obdrželi 248 prací výtvarných a 48 prací literárních od 41 subjektů – škol, obcí i jednotlivců. Mladí autoři obdrželi celkem 24 ocenění za práce výtvarné a 16 cen za práce literární. Z toho 17 ocenění přísluší autorům z Bystřicka. Zahraniční školy Irska, Nizozemí, Polska a Rakouska obdržely ceny přátelství za účast v soutěži.

Se soutěžními pracemi jste měli možnost se seznámit na výstavě v Městském muzeu Bystřice n.P., která byla otevírána při oslavách 100. výročí založení Československé republiky v Bystřici n.P. Pro letošní výstavu byl vydán i sborník, který je současně bilancováním předchozích devíti ročníků soutěží. Výstava MŮJ DOMOV bude v květnu příštího roku instalována v kongresové budově Kraje Vysočina v Jihlavě a v létě pak bude vystaven reprezentativní výběr kreseb a literárních prací, spolu s připomenutím malebného Bystřicka, v Jindřišské věži v Praze. Kresby letošní soutěže jsou vystaveny již také v Galerii v průchodu, která je od svého vzniku v roce 2014 letos obnovena již podruhé. Tolik stručné shrnutí letošní soutěže.

A co dodat k těm deseti ročníkům, které proběhly od roku 2005? Přinesly pořadatelům 1.151 výtvarných prací a 109 prací literárních. A s nimi mnoho radosti z dětské tvořivosti, nadání a nadšení. Vodomil z první soutěže se stal již vžitým průvodcem řady akcí, vzpomínáme na vytvořené pohádkové postavy, řada z nás má doma bystřickou známku, i v Mexiku se těšili z jedné ze soutěžních prací našeho světla pro život. A můžeme pokračovat, vzpomínat každý na ty své oblíbené kresby či detaily, na kterých mladí autoři často tak lpějí, na milá vyprávění, se kterými Vás postupně seznamujeme v bystřickém měsíčníku. Na velmi různorodá pojetí vypsaných témat, na silný vztah dětí k regionu, ve kterém žijí.

A tak zakončíme velkým a vřelým poděkováním – žákům i studentům, kteří pro soutěž tvoří, učitelům a profesorům za jejich vedení a práci a rodičům, kteří vytvářejí hřejivý domov a zajímají se o tvůrčí práci svých dětí.

Těšíme se na setkání v roce 2020 při 11. dětské umělecké soutěži na téma………..

 

                                                   EZ

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« červenec 2020 »»»
PoÚtStČtSoNe
  
1
  

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

©2006 – 2020 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák