TIPY NA VÝLET

obrazek

SVRATECKÁ VODOHOSPODÁŘSKÁ NAUČNÁ STEZKA

– je první etapa komplexního dlouhodobého programu mikroregionu Bystřicko s pracovním názvem „VYSOČINOU ZA ZDRAVÍM I POZNÁNÍM“, zaměřeného na výchovu a vzdělávání, zejména v oblasti ochrany a tvorby kulturní venkovské krajiny.
 – trasa: Dalečín náměstí – Švařec úpravna vody, je dlouhá 16,1 km, trasa sleduje místní komunikaci v Dalečíně po čistírnu odpadních vod, dále vede po pravém břehu nádrže a po lesních účelových komunikacích, zejména po „Pravobřežce“. Od přehradní hráze vede po silnici 3. třídy Vír – Švařec.
 – součástí stezky je 17 panelů s naučnými texty a grafickými materiály a také 5 informačních panelů o obcích na trase (Dalečín, zaniklá obec Chudobín, Vír, Koroužné a Švařec). V Dalečíně a ve Víru budou umístěny tabule s možnostmi ubytování, stravování a s aktuálními informacemi o sportovních, kulturních aj. akcích pořádaných v mikroregionu.

Mapa Svratecké vodohospodářské naučné stezky

Stezka byla slavnostně otevřena 30. července 2005

FOTKY Z OTEVŘENÍ STEZKY

MLYNÁŘSKÁ STEZKA

obrazek
Mlynářská stezka je tématická nadregionální cyklistická trasa, jejíž hlavním motivem je historie mlynářství. Slavnostně byla otevřena 8.6. 2006 v Bobrové na Novoměstsku. Cyklostezka má turisty seznámit především s historií mlynářství. Zavede je k desítkám malebných mlýnům, třicet jich je na Vysočině. Trasa začíná v Novém Městě na Moravě na Žďársku a končí v rakouském městečku Hardegg.
Je dlouhá přes 180 km a propojuje území Vysočiny, Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska. V Česku se trasa napojuje na Posázavskou cyklotrasu a na regionální cyklistickou trasu Jeseník – Znojmo. Pak stezka překračuje hranice kraje Vysočina a přes území Jihomoravského kraje pokračuje hraničním přechodem Čížov – Hardegg až do Rakouska.

Turistické informace regionu

www.info.bystricenp.cz

Zajímavá místa regionu

7-divu-bystricka1

Stáhnout brožuru

Další tipy

Po zříceninách v okolí Víru
 – je opravdu málo míst, kde můžete během 13 km navštívit tři samostatné zříceniny (Aueršperk, Pyšolec, Zujštejn), celková délka trasy 13,5 km, náročnost 2–3.

Objevování gotické minulosti v Hornosvratecké vrchovině
 – budete postupovat proti proudu řeky Svratky a postupně navštěvovat místa, která začínala psát svou historii před více než 700 lety (hrad Pernštejn, kostelík ve Vítochově, zřícenina hradu a kostel v Dalečíně, kostel narození Panny Marie v Jimramově, zřícenina hradu Štarkov), náročnost 2-střední.

Údolím řeky Loučky ke zřícenině hradu Mitrov a do Trenckovy rokle
 – výlet je určený pro zdatné turisty, podíváte se ke zřícenině starodávného hradu Mitrov a hlubokým údolím řeky Loučky místy i kolem skalisek do Trenckovy rokle, délka 21 km, náročnost 3-velká.

Hluboké rokle Svratecké hornatiny
 – pestrý výlet, během kterého můžete navštívit jeden z nejrozsáhlejších a nejzachovalejších hradů u nás – Pernštejn, projedete se hlubokým údolím Nedvědičky a Bystřice okolo vodní nádrže Vír a v neposlední řadě se podíváte i k zřícenině hradu v Dalečíně, délka 62 km, náročnost 2–3.

Letní dětské tábory

ve formátu pdf., velikost 2,81 MB

webový odkaz: www.tabory-vysocina.cz

Edice kraje Vysočina

Camping na Vysočině
V brožuře „Camping na Vysočině“ naleznete malé i velké campy včetně jejich nabídky služeb a využití volného času.
formát pdf., velikost 4.2 MB

Vysočina plná života
Tento materiál vydal Krajský úřad kraje Vysočina v roce 2003. Představuje obyvatele kraje Vysočina, jejich život, folklor a kulturu, historické dědictví a přírodní bohatství.
ve formátu pdf., velikost 1.4 MB

Tipy na výlety
Začátkem roku 2004 kraj Vysočina vydal úspěšnou brožuru „Tipy na výlety“ pro vyznavače aktivního pohybu. Najdete v ní celkem 42 doporučených výletů, z toho pak 15 výletů cyklistických, 23 výletů turistických a 5 výletů kombinovaných (auto+turistika).
Tipy na výlet

Letní dovolená
Katalog Letní dovolená vydalo Nové Město na Moravě za podpory Fondu Vysočina. Představuje nabídku letní dovolené jak pro milovníky aktivního pohybu tak i pro vyznavače klidných a pohodových dnů.
ve fotmátu pdf., velikost 4.7 MB

Historická města
V novém aktualizovaném vydání (2004)brožury „Historická města“ je představena krátká historie 33 měst kraje Vysočina. Dále v brožuře u jednotlivých měst najdete výčet kulturních a historických památek, turistické a přírodní zajímavosti, možnost sportovního vyžití, přehled každoročně konaných akcí a řadu dalších informací.
ve formátu pdf., velikost 1.9 MB

Dědictví minulosti
Brožurka Dědictví minulosti představuje bohatou a rozmanitou nabídku pamětihodností kraje Vysočina, které po sobě zanechala minulost, jako vzpomínku. Počínaje muzejními expozicemi až po skvostné zámky a hrdě se tyčící hrady.
ve formátu pdf., velikost 6.7 MB

Památky UNESCO
Představení tří památek UNESCO, které se nacházejí na území kraje Vysočina, najdete v této publikaci. Jedná se o historické jádro Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči.
ve formátu pdf., velikost 1.5 MB

Památky židovského osídlení
V katalogu „Památky židovského osídlení“ jsou představeny nejvýznamnější památky židovského osídlení na Vysočině, například unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči (UNESCO), Velké Meziříčí, Golčův Jeníkov, Moravské Budějovice, Telč, Třešť, Jemnice.
ve formátu pdf., velikost 0.8 MB

Aktualizované edice kraje Vysočina

Turistické informace o kraji Vysočinahttp://www.region-vysocina.cz

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« prosinec 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
    
1
3
4
6
7
8
11
12
13
15
17
18
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2023 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák