Noviny Bystřicko č.7/2019

Publikováno 3. 7. 2019 | Rubrika

Noviny Bystřicko č.7/2019

Dne 2. července 2019 vyšlo nové číslo regionálního měsíčníku Bystřicko.

Červencové číslo ke stažení

 

• Uzávěrka srpnového čísla novin Bystřicko je 22.7. 2019

 

 Srpnové  číslo novin Bystřicko vyjde 6.8. 2019

Pokračování textu literární práce Anety Hájkové – Jak byla vločka ve sněžítku smutná, uveřejněné v červencovém vydání novin Bystřicko

Publikováno 2. 7. 2019 | Rubrika

V jedné staré továrně na sněžítka se jednoho dne zrána stala malá chybička, která však bude mít smutné následky. V této továrně musí být totiž vše dokonalé, ale jak dobře víme, dokonalost neexistuje. Stroj na sněžítka  pracuje neustále a bez přestávky a je jasné, že se může něco pokazit. A tak se také stalo. Stroj se omylem přepnul na jiný program a sněžítko, které se zde právě vyrábělo, se zdeformovalo. Pracovníci okamžitě zbystřili, když slyšeli hlasitý rámus, a šli přepnout stroj na správný program, tím zabránili další nehodě. Čeho si nevšimli, bylo vadně vyrobené sněžítko, to se dostane do prodeje. Sněžítko s vadou společně s ostatními bylo naloženo do dodávky a už uhánělo do velkého nákupního centra. Tam je obchodníci vyskládali do poliček a doufali, že je někdo brzy koupí a bude z nich mít radost. 

V noci, když byl všude klid a ticho, se sněžítka probudila a začala si povídat o tom, jak si moc přejí, aby si je někdo koupil. Doufala v to, že si pro ně přijde třeba nějaké malé dítko s dobrým srdcem.  Avšak jedno sněžítko, zrovna to jiné, to odlišné od ostatních, ne a ne procitnout k životu. 

Naštěstí se jeho jedna malá vločka probudila a zběsile se rozhlíží kolem sebe, jako by chtěla v mžiku poznat celý svět. 

To já jsem ta malá sněhová vločka, když jsem se zrodila, viděla jsem krásný svět a byla jsem šťastná. Pak má radost pomalu pohasínala a přede mnou ve sněžítku se zjevil mohutný anděl. Nebyl bílý a ani se netřpytil, ale byl celý ze šedivého mramorového kamene. Jeho křídla se vznášela k okraji skla, v rukou držel dřevěný růženec a jeho oči se dívaly někam do dáli přes sklo sněžítka.  Zvedla jsem zrak k andělovi a všimla si, že si povídá s ostatními anděly ve sněžítkách. Najednou jsem si všimla, že oni jsou úplně jiní. Říkala jsem si, co je na nich tak jiného, tak zajímavého, že se od nich nemohu odtrhnout. No jistě, jsou dokonalí, mají krásně třpytivě bílou barvu a jejich nebeské hlasy znějí jako zvonky. V tu chvíli jsem jim začala závidět a ptát se, proč naše sněžítko je jiné, až ošklivé. Bylo mi do pláče. Všichni v našem sněžítku jsme na sebe podezíravě  hleděli a hledali viníka. Najednou jeden přes druhého začal vykřikovat a klást otázky. Co je na nás jiného a proč tomu tak je ???

Pokračování tohoto článku »»»

Zájezd po vesnicích roku

Publikováno 1. 7. 2019 | Rubrika Info

Zájezd po vesnicích roku

Dne 30.5.2019 se uskutečnil Zájezd po vesnicích roku pro zástupce obcí Mikroregionu Bystřicko, který měl sloužit k načerpání inspirace a zároveň motivovat obce k přihlášení do soutěže ,,Vesnice roku“. V rámci zájezdu byly navštíveny tři obce, které se pyšní tímto titulem. Mezi takové patří mimo jiné Jakubov u Moravských Budějovic, Martínkov a Domamil. Tyto sousedící obce se nachází zhruba v polovině cesty mezi Znojmem a Jihlavou.

Jako první jsme se seznámili s obcí Jakubov u Moravských Budějovic. Pan starosta Miroslav Kabelka nám ukázal obecní úřad s hasičskou zbrojnicí, zrekonstruovanou budovu ZŠ, kompostárnu, MŠ a kulturní dům, kde byly prezentovány veškeré informace o obci a jejích akcích.

Další vesnicí v rámci našeho zájezdu byl Martínkov, kde je starostou pan Josef Pléha. Po krátkém přivítání na obecním úřadě jsme měli možnost zhlédnout prezentaci, kde jsme se dozvěděli o místních tradicích, historii, památkách a celkové cestě k získání titulu. Následná procházka doplnila celkový obraz obce. Navštívili jsme zde zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici, hřbitov, kostel Navštívení Panny Marie, dětské hřiště a místní sokolovnu s vystavenými fotografiemi z různých akcí.

Poslední navštívenou obcí byla Domamil. V ní nás pan starosta Radek Menčík provedl místní MŠ a ZŠ, která se pyšní titulem ,,Ekoškola“, dále také přírodní zahradou a dětským hřištěm. Následně se uskutečnilo přátelské posezení na obecním úřadě, kde proběhlo vzájemné seznámení. Zde jsme mohli také nahlédnout do kroniky obce a vytvořeného archivu akcí. Mezi další objekty, které jsme navštívili patří hasičská zbrojnice, kostel sv. Prokopa, zrekonstruovaný hřbitov, fotbalové hřiště TJ Sokol Domamil a sokolovna s výstavou místní spisovatelky a autorky koláží Gabrielou Kopcovou. Na závěr prohlídky obce si pro nás pan starosta připravil ochutnávku vín z vinařství Šabata.

Každá z těchto obcí má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout a pevně věříme, že se uskutečněný zájezd stane inspirací i pro některou z našich obcí.

Všem zúčastněným moc děkujeme, zejména starostům z Věžné a Písečného za zapůjčení hasičských vozidel a v neposlední řadě patří velké díky starostům z navštívených obcí za jejich čas a úsilí při sestavování bohatého programu.

 

Mikroregion Bystřicko

Noviny Bystřicko č.6/2019

Publikováno 4. 6. 2019 | Rubrika

Noviny Bystřicko č.6/2019

Dne 4. června 2019 vyšlo nové číslo regionálního měsíčníku Bystřicko.

Červnové číslo ke stažení

 

• Uzávěrka červencového čísla novin Bystřicko je 17. 6. 2019

 

 Červencové  číslo novin Bystřicko vyjde 2. 7. 2019

Putovní letní kino - červen 2019

Publikováno 3. 6. 2019 | Rubrika

Putovní letní kino - červen 2019

Noviny Bystřicko č.5/2019

Publikováno 10. 5. 2019 | Rubrika Noviny Bystřicka

Noviny Bystřicko č.5/2019

Dne 7. května 2019 vyšlo nové číslo regionálního měsíčníku Bystřicko.

Květnové číslo ke stažení

 

• Uzávěrka červnového čísla novin Bystřicko je 20. 5. 2019

 

 Červnové  číslo novin Bystřicko vyjde 4. 6. 2019

Ohlédnutí za akcí Bystřicko čte dětem 2019

Publikováno 24. 4. 2019 | Rubrika Bystřicko čte dětem

Ohlédnutí za akcí Bystřicko čte dětem 2019

V letošním, již dvanáctém ročníku projektu Bystřicko čte dětem proběhlo celkem 78 čtení ve 20 členských obcích a 3 školách v rámci Bystřice nad Pernštejnem.

Každý rok má akce velký úspěch u dětí i dospělých a letos tomu nebylo jinak. Filozofií celé akce bylo přivést děti zábavnou a poutavou formou ke klasické knize. Proto se pořadatelé všech těchto setkání nad knihou snažili udělat čtení zajímavé, přitažlivé a poučné. Zkrátka takové, aby se na ně děti vždy těšily.

A tak bylo v rámci letošního doprovodného programu pro děti připraveno loutkové i hrané divadlo, hudební představení, beseda s cestovatelkou, spisovatelem, ilustrátorem, autogramiády, tvořivé a výtvarné dílny, z kterých si děti mohly na památku odnést vlastní výtvory, různé soutěže apod.

Pokračování tohoto článku »»»

NOSITEL TRADIC BYSTŘICKA, tentokrát z Velkých Janovic

Publikováno 23. 4. 2019 | Rubrika Nositel tradic Bystřicka

NOSITEL TRADIC BYSTŘICKA, tentokrát z Velkých Janovic

Osmým Nositelem tradic Bystřicka byl v letošním jmenován Městem Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionem Bystřicko pan Jaroslav Jan Mareček. Titul se mu uděluje za udržování tradice dřevořezby a ruční práce se dřevem, které k Vysočině i Bystřicku neoddělitelně patří, ale současně i za práci s dětmi, které prostřednictvím akcí MAP II vede ke tvůrčí a rukodělné práci.

Následující rozhovor, který s panem Marečkem provedly pracovnice bystřického MAP II, je výstižnou charakteristikou nového nositele tradic. 

Pokračování tohoto článku »»»

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« září 2019 »»»
PoÚtStČtSoNe
      
      

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

©2006 – 2019 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák